Çocuklara ipek giysi giydirmenin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hükmü şöyledir:

“Bu ikisi / altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haramdır.” (Ebu Davud, Libas, 14; Nesai, Zinet, 40)

Erkek çocuklar da buna dahildir.

Mezheplere göre konunun hükmü şöyledir:

Hanefi ve Hanbelilere göre, zaruret olmadan altın işlemeli elbise giymek erkek olan büyüklere de küçüklere de haramdır. Şafiilerin bir görüşü de böyledir.

Malikilere göre, erkek çocukların altın elbise giymeleri kerahetle beraber caizdir. Şafilerdeki en sahih görüşe göre erkek çocukların altın elbise giymeleri kayıtsız olarak caizdir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyye, 21/284)

Zuhaylî’nin bildirdiğine göre, Hanefi mezhebinde, velisi tarafından erkek çocuğa altın, gümüş ve ipek elbise giydirmek mekruhtur. Hanbelî mezhebinde ise, erkek çocuğa ipek elbise giydirmek (giymek gibi) haramdır. (bk. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 4/2638-2639)