Haram olduğundan şüphe edilen parayla, alınan kıyafetin giyilmesi ve namaz kılınması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şüphe ile hüküm verilmez. Haram olduğuna dair kesin bir bilginiz yoksa, o elbise giyilir ve namaz kılınabilir.

Haram para ile alınan elbise ile namaz kılmaya gelince; Maliki ve Şafiilere göre, haram elbise ile örtünmek haram olmakla beraber namaz sahihtir. Hanefilere göre, böyle bir namaz tahrimen mekruh olarak sahih ve geçerlidir. Bunun örneği erkeklerin ipekli kumaştan elbise giymeleridir. Özürsüz olarak böyle bir elbiseyi giyen kimse günahkâr olur. Bu aynen gasbedilmiş bir toprak parçası üzerinde namaz kılmaya benzer.

Hanbelîlere göre ipek elbise giymek, gasbedilmiş bir toprak üzerinde namaz kılmak gibi haram işler sebebiyle kılınan namaz sahih değildir. Bunun gibi, bütünü veya bir kısmı haram para ile satın alınmış olan bir elbise üzerinde namaz kılmak, yahut altın yüzük takınmış olarak namaz kılmak, bunun haram olduğunu bilmek ve haram olduğunu hatırlamış olmak şartıyla haramdır.(bk. Keşşafü'l-Kınâ', 1,313; el-Muğnî, 1,587 vd.)