Çalıntı elbise ile veya başkasının arazisinde namaz kılmak neden haram değil?

Soru Detayı

- Kaynaklarda çalıntı elbise ile namaz ve başkasının arazisinde namaz gibi hususların tahrimen mekruh olduğu ifade ediliyor. Normalde başkasının malını, mülkünü izinsiz kullanmak haram değil midir?
- Namaz kılmak da bir nevi kullanmak olup neden haram olarak ifade edilmemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada bir malın çalınması veya başkasına ait bir arazinin izinsiz kullanılmasına dair haramlık hükmü ile kişinin eda etmekle mükellef olduğu farz bir ibadetin hükmü karıştırılmaktadır.

Yani kişi gasp ettiği veya çaldığı elbise ile ilgili olarak bir haram işlemiş olmakla birlikte onun, edası kendisine farz olan bir ibadeti bu türden bir elbiseyle veya başkasına ait bir arazide yerine getirmesi tahrimen mekruh görülmüştür. Zira namaz ibadetinin edasında aslolan kişinin helal kazancıyla edindiği temiz bir kıyafetle ibadetini ifa etmesidir.

İbadet sorumluluğu her durumda devam ettiğinden, olması gerektiği şekilde eda edilmese bile bu şekliyle edası kerahetle caiz görülmüştür.