Haram olan bir şeyin olması için "inşallah" dersek, olduktan sonra da "çok şükür" gibi ifadeler söylersek iman gider mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bundan dolayı bir Müslümanın imanı gitmez, büyük günah işlemiş olur.

Bizzat haram bir şeyi yapmayı niyet ederek "inşallah" ifadesini kullanmak caiz değildir. Çünkü bu durum, Allah’ın razı olmadığı bir şeydir. Bu ifadeyi söyleyen kişi haramlığını inkar etmezse küfre girmez ancak günahkâr olur. Ayrıca inşallah derken kişinin niyetinde haram olan işin yapılacağı kastı olmazsa, inşallah mesul olmaz.

Şunu da ifade edelim ki haram işlerken inşallah ifadesini kullanmaktan duyduğumuz üzüntüyü öncelikle sebep olan günah için duymalıyız ve o günahı terk etmeliyiz.

Zira her bir günah, kalbe atılan siyah bir lekedir:

"Mümin bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah'tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar." (İbni Mace, Zühd 29)

Evet, "Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır." sözü mühim bir gerçeği dile getiriyor. Şöyle ki;

Bir günahı işlemeye devam eden insan zamanla o günaha alışır, terk edemez bir hale gelir. Bu alışkanlık onu gün geçtikçe daha büyük manevi tehlikelere sürükler. Günahın uhrevî bir cezasının olmayacağına inanmaya, hatta cehennemin bile olmaması gerektiğine kadar gider. Yani kalpte yer tutan o günah tohumu zaman içinde -Allah korusun- yeşillenerek bir zakkum ağacı haline dönüşebilir.

Böyle bir tehlikeye maruz kalmamak ve şeytanın kinlerine kanmamak için bir an önce tövbeyi icap ettirecek günahı terk ederek insanın kendine çeki düzen vermesi gerekir.