Ses yankılanması olduğu için, hoparlörden okunan Kuran ve ezan geçersiz mi?

Soru Detayı

- Bir sitede aks-ı sada'nın sesin aynısı olmadığını okudum. Bir misal ile de açıklamışlar:
"Mesela bir vadide Kur'an-ı Kerim okunsa ve vadide yankılansa, bu yankıyı duyan kişi okunan ayet secde ayeti olsa bile secde yapmaz, çünkü duyduğu Kur'an-ı Kerim yani Allah kelamı değildir, bir benzeridir."
- Ve bununla birlikte hoparlördeki seslerin de Kur'an-ı Kerim veya ezan olamayacağını belirtmişler. Bu bilgi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğru değil.

Aks-i sadâ (dağa çarpan sesin yansıması) başka, modern iletişim araçları ile sesin nakledilmesi başkadır.

Yüzbinlerin cemaatle namaz kıldıkları durumlarda, mikrofon kullanılmasa idi ne kadar zorluk olurdu bir düşünelim! İslam zorlukların dini değildir. Zorluk oluştuğunda hemen rahmet dininin kolaylık ilkesi devreye girer ve bir çözüm bulunur. Cemaatler büyük kalabalıklara ulaşınca, sesi güçlendiren bu teknik imdada yetişmiştir.