İsveçli Youtuberları izleyebilir miyim?

Soru Detayı

- Kuran Yakma olayından sonra hala İsveçli Youtuberları izleyebilir miyim?
- İsveç'ten bir Youtuber Pewdiepie izliyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakıldı ve İslam'a saygısızlıkla ilgili hiçbir şey söylemediği halde onu izlemek saygısızlık olur mu diye kafam karıştı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir video, dizi, film veya belgesel izlemek isteyen kimse, İslam’ın genel esaslarını, mahremiyet ilkelerini, adap ve ahlak kurallarını göz önünde bulundurmalıdır.

İslam'a karşı saygısızlık ve hakaret edenlere destek anlamına gelecek davranışlardan sakınmak gerekir.

Bu sayılan ölçülere uygun yayımların izlenmesi caiz, uygun olmayanların izlenmesi caiz değildir.

"İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir."  (Maide, 5/2)