İsteğim yerine gelmeden adadığımı yapsam olur mu?

Soru Detayı

- Hastanede yatan oğlum için “Allah’ım adağım olsun oğlum iyileşir, sağlığına kavuşursa üç gün oruç tutacağım.” dedim ve iyileşmeden üç gün oruç tuttum.
- Adağım yerine gelmiş oldu mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, adağınız yerine gelmiş olmadı. Çünkü şart meydana gelmeden önce adak (nezir) eda edilmez.

Şart meydana geldikten sonra yine üç gün oruç tutmanız gerekir.

Elbette şart yerine gelmeden tutulan oruçtan sevap alınır. Ama adağı, şartın gerçekleşmesinden sonra eda etmek (yerine getirmek) şarttır. Yani hasta iyileştikten sonra adağı yerine getirmek Allah Teala’nın adayan üzerinde hakkıdır.