Bir kimse, falanca ölünce kurban keseceğim, derse adak kurbanı kesmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Adak kurbanının şartlarından biri de adanan fiil Allah’a isyanı, bid’at, günah ve mâsiyeti ihtiva etmemelidir. Bu takdirde adak geçersidir.(TDV: İlmihali-II/24).

- Öfke anında gerçek maksat adak olmayıp, nefsinin hissiyatını ortaya dökmek ise, buna “nezru’l-licac” denir. Mesela, bir kimse  öfkelendiği için “Eğer filan adamla konuşsam, bir gün oruç tutmak nezrim / adağım olsun.” dese, bu gerçek adak sayılmaz. Bu durumda kişi, isterse adağını yerine getirir, isterse yemin kefareti verir. Bu görüş Şafii ve Hanbelîlere aittir. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/477).

Hanefilere göre ise, şartlı olarak hakkında adak adanan konu, ister helal isterse haram olsun, kişinin yemin kefareti vermesi gerekir.(bk. a.g.e, 3/479).

Buna göre, Müslüman bir kimsenin ölmesi şart koşulan bir adak türü, geçerli bir adak türü değildir. Bununla beraber, böyle bir adağı söz konusu etmiş kişinin yemin kefareti vermesi gerekir.