Adağı birkaç yıl sonra yerine getirsem günah olur mu?

Soru Detayı

- Ben adak adamıştım eğer şu şu olursa şunu şunu yaparım diye ama virüsten dolayı yapmam imkansız 1, 2 yıl sonra yapsam bir şey olur mu?
- Ya da o şeyi bağış olarak da atabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belli bir zamana bağlanan adak, özürsüz olarak geciktirilirse günaha girilmiş olur.

Vakti belirlenmeyen adaklarda ise, eğer herhangi bir niyet de söz konusu değil idiyse, alimlerin çoğunluğuna göre, zamanla mukayyet olmayan mutlak vacipte olduğu gibi, bu adağı kişi dilediği zaman yerine getirebilir. Ancak yerine getirmeden ölürse günahkâr olur.

Bazı alimler ise bu tür adağın hemen yerine getirilmesi gerektiği görüşündedirler.

Kurban keseceğinize dair adak adamışsanız, kurban kesmeniz gerekir. Para olarak vermeniz durumunda bu para sadaka olur, adak borcunuz ise kalır.

Bir kimse adağını yerine getirmeden ölürse, mecbur olmamakla beraber, velileri onun adına adak borcunu kendi mallarından ödeyebilirler.

Üzerinde malî bir adak borcu olarak ölen kimsenin, bu borcunun malından ödenmesi hususunda Malikî ve Hanefîler vasiyette bulunmasını şart koşarlar. Diğer alimlere göre vasiyet etmese de malından ödenmesi gerekir.