Akıldan, kalpten, düşünceden, içten geçen adaklar geçerli midir?

Soru Detayı

- İçinden geçirmekle adak olur mu?
- Akıldan geçirilen adak geçerli midir?
- Sadece düşünmek suretiyle adak adanmış olur mu?
​- Sadece kalpten geçen adaklar geçerli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adak, dinen mükellef tutulmadığı halde kişinin kendi vaadiyle üzerine vacip kıldığı ibadettir.

Adağın dinen geçerli olabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

1. Adak ancak onu ifade eden bir sözle olur. Yazı, işaret veya sadece niyetle adak olmaz.

2. Hanefîlere göre, gerek adakta bulunma gerekse adanan şeyi tayin konusunda, yeminde olduğu gibi, şaka ile ciddilik aynıdır. Rıza ve ihtiyar da şart değildir.

Şafiî’ye göre ise rıza şart olup ikrah (baskı) altında yapılan adak geçersizdir.

Malikîlere göre de adağın ihtiyar veya öfke halinde olup olmamasının önemi yoktur.

3. Adak adayanın, diğer ibadetlerde olduğu gibi, Müslüman ve mükellef (akil baliğ) olması şarttır. Buna göre bir kimsenin Müslüman olmadan önce yaptığı adakla çocuğun ve akıl özürlünün adakda bulunmasının bir hükmü yoktur.