Adak niyeti olmadan adak lafzı kullanınca onu yerine getirmek gerekir mi?

Soru Detayı

- Örn; şu işim olursa kurban keseceğim demek ancak burada adak niyeti olmadan söylemek gibi.
- Bir de istediğimiz işin zamanı gelmeden adaktan vazgeçilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adak, ancak onu ifade eden bir sözle olur. Yazı, işaret veya mücerret niyetle olmaz.

Hanefîler’e göre, gerek adakta bulunma, gerekse adanan şeyi tayin konusunda, yeminde olduğu gibi, şaka ile ciddilik aynıdır. Rıza ve ihtiyar da şart değildir.

Şâfiî’ye göre ise, rıza şart olup ikrah (baskı) altında yapılan adak geçersizdir.

Adak adayanın, diğer ibadetlerde olduğu gibi, Müslüman ve mükellef (âkil bâliğ) olması şarttır. Buna göre bir kimsenin Müslüman olmadan önce yaptığı adakla çocuğun ve delinin adakda bulunmasının bir hükmü yoktur.

Bu açıklamalara göre, adak lafzı kullanılarak yapılan adaklar geçerlidir ve yerine getirilmelidir.

Bir adakta bulunduktan sonra, o adaktan dönülmez. Olmasını istediği şey gerçekleşince, adağını yerine getirmesi vaciptir.