Yanlışlıkla adanan adak geçerli mi?

Soru Detayı

- Yanlışlıkla, maaşımın hepsini tek kuruşuna dokunmadan adadım (adadım derken adağım olsun anlamında) dedim sesli bir şekilde, ama bunu yanlışlıkla dedim bir an ağzımdan çıkıverdi.
- Ben şimdi ne yapacağım kendimi çok kötü hissediyorum. Yanlışlıkla yapılan adak geçerli mi?
- Bu adak sahih mi? yapmazsam günahı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstemsiz / gayriihtiyari olarak ağızdan çıkan niyet ve kasıt bulunmayan söz adak yükümlülüğü doğurmaz.

Ancak ihtiyari şekilde belirli bir şarta bağlı olarak bir adakta bulunulmuş ise; bu şart yerine geldiğinde adağı yerine getirmek gerekir.