İslamiyet'te rabıta var mıdır? Şeyhe rabıta yapmak caiz mi?

Tarih: 17.03.2007 - 00:50 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bir de ölüm rabıtası var, bununla öldüğünü hayal ediyor ve ölümü hatırlamaya çalışıyorsun, bunların sakıncası var mıdır?
- Rabıta dinimizde var mıdır? Bazı kişiler bunun dinimize sonradan girdiğini ve bidat olduğunu söylemektir.
- Rabıtanın çeşitleri var mıdır? Rabıta yoluyla şeyh ile kalben bağ kuruluyor, onunla berabermiş gibi hissediyorsun. 

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir insanın herhangi bir durumda Allah’ın, Peygamberimiz (asm)'in veya bir veli zatın huzurundaymış gibi ya da ölüm anı gelmiş gibi yapılan düşünce ve his alemine rabıta deniliyor. Bu işin esas gaye ve hedefi, her an Allah’ın huzurunda olma şuuruna ermek ve bu vesile ile Onun rızasına uygun yaşamaktır.

Peygamber Efendimiz (asm) sürekli bu hâl üzereydi. O, her an Allah’ın huzurunda olma şuurunda olarak yaşadı. Bu anlamda bir rabıta Peygamberimiz (asm)'in en büyük sünnetlerinden biridir.

Tarikattaki rabıtaya gelince: Tarikata giren bir mürit, bazı durumlarda şeyhini düşünerek ve onun yanındaymış gibi kalp bağı kurmaya çalışarak, İslam dinini daha iyi yaşamaya çalışmaktadır. Şeyh, müridini önce kendine, sonra Peygamberimiz (asm)'e, en son da Allah Teala’ya bağlamak istemektedir.

Bu düşünme ve rabıta, Allah namına olduğundan ve insanları Allah’a yaklaştırma niyetiyle yapıldığından caizdir. Fakat Allah muhafaza etsin, şayet bu hareketi Allah namına değil de sırf şeyh efendi namına yapsa, o zaman yanlış bir hareket olur. Bütün hak tarikatlar Kur’an'dan alındığı için, bunların yaptığı rabıtaların da izahını Kur’an'a zıt olmayacak şekilde yapılması icap eder; yoksa hak bir yol olmaz.

Eğer bu yola girmeden doğrudan Allah’a rabıta yapabilirsek en güzelini yapmış oluruz.

Ölümü düşünüp, "Bir gün bende öleceğim!.." diye rabıta yapmak da güzeldir. Kabir, ahiret, haşir, sırat, cehennem gibi alemleri de rabıta yaparak daha dikkatli yaşamaya çalışmak da tavsiye edilebilir.

İlave bilgi için tıklayınız:

RABITA

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorumlar

ersin bey

"Eğer bu yola girmeden doğrudan Allah’a rabıta yapabilirsek en güzelini yapmış oluruz" demişsiniz. Ben de diyorum ki: Buna seçilmiş kullar müstesna beşerin takati yetmez. Laf kalabalığıyla zihin bulandırmaya ne gerek var? Allah hepimizin akibetini hayr eylesin. birbirimizin istikameti içn dua edelim vesselam

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Gümilcinali

Rabıta hakkında şeyh ümmi Ahmet derki:Tasavvufta rabıta tefekkürün kıblesidir.Namaz kılan secde ederken nasıl kabeye tapmıyorsa ,rabıta edende rabıta edilene tapmaz vesselam.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahmettalha06

Rabbim niyetlerimizi bozmasın.
Ne demiş Resulullah (sav) AMELLER NİYETERE GÖREDİR...
Ameller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, Allah ve Resûlü (rızası ve hoşnutlukları) için ise, onun hicreti Allah ve Resûlü’ne müteveccih sayılır...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun