İslam’da kasti olarak orman yakmanın cezası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Allah hakkına, insan hukukuna, toplum ve çevre saygısına hatta ağaca, taşa ve toprağa saygıya varıncaya kadar bütün haklara riayet etmeye özen göstermeliyiz. Yoksa her hak sahibi hakkını ya bu dünyada ya da en büyük mahkeme olan haşir meydanında alacaktır.

 Kasten ve bilerek yangın çıkaran kişi, Allah’ın emirlerine karşı gelmiş, insan haklarına zarar vermiş, başta hayvanlar olmak üzere birçok varlığın hakkına girmiş demektir.

Şu halde kasten orman yakan kişi, hem Allah hakkına hem insan hakkına hem de diğer canlıların ve varlıkların hakkına, hatta daha doğmamış yavrularımızın ve gelecek nesillerin haklarına ve bilemeyeceğimiz nice haklara girmiş olur.

Bu kadar büyük cinayetlerin sonucuna göre de farklı cezaları vardır ve olmalıdır.

Eğer hâkim uygun görürse her türlü cezayı verebileceği gibi, idam cezası da verilebilir. Nitekim İslam hukukuyla idare edilen Osmanlı Devletinde, kasten yangın çıkararak ev, dükkan ve malları itlaf edenlere idam cezası verileceği beyan edilmektedir. (bk. Akgündüz, Kanunnameler, 3/428 ve 6/470)