İslam'a göre insan en çok kendine benzeyeni mi sever?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe’den nakledildiğine göre, Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Ruhlar, nevileri değişik topluluklardır. Birbirine (sıfat ve ahlakta) benzeyenler, karşılıklı (sevgi, saygıda) ülfet peyda ederler. Birbirine benzemeyenler ise birbirinden uzak dururlar.” (Buhârî, Enbiya 2; Müslim, Birr 159)

Demek ki, kişilik frekansları aynı olanlar karşılıklı yakınlık hissederler, yapısal kimlikleri farklı olanlar ise karşılıklı yabancılık duyarlar.

Şu hâlde bu dünyada huyları birbirine uyan kimseler anlaşıp bir araya gelirler. Huyları birbirlerini tutmayan kimseler birbirleriyle anlaşmayıp, birbirlerine ters düşerler.