Uzaktan zihin kontrolü mümkün mü?

Soru Detayı

- Ultra telegram zihin kontrolü internette böyle şeyler var, zihnimiz radyo frekansı yayıyormuş elektromanyetik dalgalarla bu frekansları değiştirerek insanı yönetiyorlarmış.
- Bunlar mümkün mü uzaktan zihnimiz kontrol edilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda elimizde bilimsel olarak açıklanmış veya ispatlanmış bir bilgi mevcut değil. Konu hakkında konuşanlar da kendi öznel görüşlerini, bazen de komplo teorilerini dile getirmektedirler. Bunun yanında bazı istihbarat birimleri tarafından zihinlerinin uzaktan kontrol edildiğini iddia eden kişiler de psikiyatrik vaka olarak değerlendirilmektedir. Böyle düşünenlerin öncelikle bir psikoloğa veya bir psikiyatra görünmelerinde fayda vardır.

Ancak elektromanyetik dalgalarla ve frekansları değiştirerek değil de çeşitli iletişim teknikleri ile insan zihnini yönlendirme çabaları ilk çağdan beri mevcuttur.

Güç odakları, insanları istedikleri gibi yönlendirmek, kendi emelleri, ideolojileri, dinleri doğrultusunda şekillendirmek için her türlü tekniği kullanmaktadırlar. Bunların başında telkin, propaganda, hipnoz, yirmi beşinci kare gibi bilinçaltına mesaj gönderme, beyin yıkama teknikleri gelmektedir.

Bugün teknolojinin, internetin girdiği her yerde insanların müzik, yeme-içme, giyim, gelenek ve görenek anlayışları, hayata ve dünyaya bakışları çoğunlukla birbirine benziyor. Aynı müziği dinliyor, aynı içeceği içiyor, aynı elbise modelini vb tercih ediyorsa, işte bu çeşitli telkinlerle kişilerin zihinlerini yönlendirmenin bir sonucudur.

Veya bir dine, ırka, coğrafi bölgeye yönelik bakış açıları hızlı bir şekilde değişebiliyorsa, toplumun büyük bir kesimi aynı şekilde düşünüyorsa, bu da yine çeşitli iletişim teknikleri ile uzaktan zihin yönlendirmedir.

Örneğin Avrupa'da aniden oluşan Orta Doğu, Arap, İslam, Türk düşmanlığı bunun bir örneğidir.

İslam dinini hiç araştırmayan, İslam tarihini bilmeyen milyonlar, İslam aleyhine inanarak görüş bildiriyorsa, bunun temel nedeni zihinlerinin bazı çevrelerce biçimlendirilmesidir.

Hiç okumadığı kitap, hiç görmediği kişinin inancı ve düşünceleri hakkında toplu bir şekilde ortak görüş bildiriliyorsa, bu da yine zihin yönlendirmenin bir sonucudur.

Bunu günümüz sosyal ve siyasal hayatında yaşanan tüm gelişmelere uyarlayarak genişletebiliriz.

Ancak bu kadar geniş ve derin bir zihin yönlendirme işleminin hiçbiri, uzaktan manyetik ışınlarla veya benzeri dijital teknikle değil de özetlemeye çalıştığımız bu tekniklerle bilinçaltını etkilemeye yönelik çalışmalarla gerçekleşmektedir.

Bundan dolayı, herkesin başta medya olmak üzere, dışarıdan gelen telkin, propaganda, bilgi akışı gibi zihin yönlendirme araçlarına karşı uyanık olması gerekir.