İslam’a göre teistik agnostisizm’e inananlar ehli necat olamaz mı?

Soru Detayı

- “Zerre kadar imanı olan cennete girecektir.” hadisine göre Teistik Agnostisizm’e inanan bir Müslüman Ehli Necat mıdır?
- Değilse neden değildir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teistik agnostisizm Kur'an-ı Kerim ve Hz. Resulullah (asm) tarafından talim edilen iman ile alakalı olmadığı gibi, zihinsel bir kurgudan ibarettir. Zihinsel bir kurgunun iman nesnesi olamayacağı açıktır.

Allah Teala Hazretleri alemi yarattığı gibi her an tedbir ve idaresinde bulundurmaktadır.

Önce bir Allah var deyip sonra bilinemezciliğe müracaat etmek, nefsin hakikat karşısında bir kaçış şeklidir.

İman için, yaşanılan an ve hâlde Allah'tan başka bir ilah olmadığına ve Hz. Resulün (asm) davetinin halen ve anen geçerli olduğuna canlı tanık olmak ve bunu ifade etmek gerekir.

Tanıklık ile bilinemezciliğin ya da yaratmış kendi haline bırakmış umarsızlığının bir alakası yoktur.