Solipsizm ile Skeptisizm arasındaki fark nedir?

Soru Detayı

- Solipsizm ile Skeptisizm arasındaki fark paranoya ve şüphecilik arasındaki fark ile veri analizi ve komplo teorisi arasındaki fark gibi olamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yöntem olarak şüpheyi kullandığımızda, tüm sahip olduğumuz bilgilerin gerçekliğinden şüphelenebilecek bir zemine otururuz.

Ancak bu durumda şüphe ettiğimizden şüphe etmeyerek, tekrar tek benciliğe ulaşırız.

Dolayısıyla ikisi arasında skeptik yönteme dayalı bir ilişki söz konusudur.

Paranoya ile şüphecilik, veri analizi ile komplo teorisi arasında yöntem ilişkisi yoktur.

Farklı akıl yürütme yöntemler arasındaki yönelimsel geçişlerden bahsedilebilir.