İrem ismi caiz midir?

Soru Detayı

 “İrem” isminin caiz olduğunu söyleyen hocalar var aynı zamanda caiz olmadığını söyleyen hocalar da var.
- İsmi İrem olanın ahireti kötümü olur?
- Çünkü manası “yalancı cennet” anlamına geliyor diye biliyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İrem kelimesi şu manalara gelir:

Cennet bahçesi.

Ok veya kurşun atılan nişan tahtası.

Cenk denilen musiki aleti ve bunu icad edenin adı.

Ad kavmi zamanında, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam’da veya Yemen’de bulunduğu söylenir. Kur'an-ı Kerim’de Fecr suresinde geçmektedir.

Bir ismin konulabilmesi için anlamının güzel olması gerekir. İrem isminin manalarına bakıldığında kötü anlamlı bir ifade yoktur.

Bundan dolayı İrem isminin çocuklara verilmesinin bir sakıncası olmaz.