Peygamber Efendimizin ruhuna Yasin okumayı adamak caiz midir? Peygamber Efendimizin okunan Yasinlere, salavatlara ihtiyacı var mıdır?

Tarih: 14.02.2007 - 17:13 | Güncelleme:

Soru Detayı
Bir işimin rast gitmesi için bazen Peygamber Efendimizin (asm) ruhuna Yasin okumayı adak ediyorum veya şunu yapacağım veya oruç tutacağım diyorum. Bunu yapmak günah mı? Eğer isteğim yerine gelirse ve adak ettiğim şeyi unutursam günah olur mu? Bazen kendi kendime sanki "Peygamberimizin ruhuna Yasin okusam ne olacak, zaten o bir peygamber, Yasin adağına ihtiyacı yok." diyorum. Böyle deyince yanlış mı düşünüyorum, beni aydınlatır mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)’in kendisinin ruhuna okunan Kur'an, dua ve salavatlara ihtiyacı var mı?

Hz. Peygamber (asm)’in ümmetine şefaat için kendi hesabına salâvat duasına ihtiyacı varmıdır? Yani, bizim salâvat dualarımız Hz. Peygamber’in makamını arttırır mı? Yoksa salâvatla biz o makama bir artı sağlayamayız, yanlızca o makama gelen rahmet ve feyizden salâvat vasıtasıyla nasiplenir miyiz?

Her ikisi de doğrudur. Ümmetin yaptığı her iyilik her an Peygamberimizin (asm) amel defterine geçiyor ve onun makamını daha da yüceltiyor. Bu açıdan ona salât ve selâm getirmek hem onun makamına hem bize yazılıyor. Biz de onun manevi makamından istifade ve istifaza ediyoruz.

Bütün ümmetinin saadetlerinden lezzet, sıkıntılarından da endişe eden bir zat, elbette nihâyetsiz salâvata ihtiyacı vardır. Ümmete yapacağı şefaat-ı kübrası için de salâvat gerekiyor.

Eğer desen: Madem o Habîbullahtır. Bu kadar salâvat ve duaya ne ihtiyacı var?

"Elcevap: O zat (a.s.m.) umum ümmetinin saadetiyle alâkadar ve bütün efrad-ı ümmetinin her nevi saadetleriyle hissedardır ve her nevi musibetleriyle endişedardır. İşte, kendi hakkında merâtib-i saadet ve kemâlât hadsiz olmakla beraber, hadsiz efrad-ı ümmetinin, hadsiz bir zamanda, hadsiz envâ-ı saadetlerini hararetle arzu eden ve hadsiz envâ-ı şekavetlerinden müteessir olan bir zat, elbette hadsiz salâvat ve dua ve rahmete lâyıktır ve muhtaçtır." (bk. Said Nursi, Mektubat, Yirmi Dördüncü Mektup, s.488)

İlave bilgi için tıklayınız:

ADAK (Nezir)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

tayfun222

Hocam uzun zamandır bu sorunun cevabını arıyorum. Lakin verilen cevap beni tatmin etmedi. Öncelikle, O zat (a.s.m.) umum ümmetinin saadetiyle alâkadar ve bütün efrad-ı ümmetinin her nevi saadetleriyle hissedardır ve her nevi musibetleriyle endişedardır. İşte, kendi hakkında merâtib-i saadet ve kemâlât hadsiz olmakla beraber, hadsiz efrad-ı ümmetinin, hadsiz bir zamanda, hadsiz envâ-ı saadetlerini hararetle arzu eden ve hadsiz envâ-ı şekavetlerinden müteessir olan bir zat, elbette hadsiz salâvat ve dua ve rahmete lâyıktır ve muhtaçtır cevabını türkçeleştirirmisiniz.
O ki Allah'ın Habibi, makamının yüceltilmesi için bizim salavatlarımızın etkisi ne olur ? Örneğin; kandil gecelerinde televizyonlarda yapılan programın arkasında hep birlikte dua ediyoruz, ilk olarak peygamberimizin ruhuna hediye eyledik diyor hocamız, bana çok garip geliyor biz kimiz ki Allah'ın Habibine hediye gönderelim. Muhakkak O'nu çok seviyoruz Elhamdülillah. .
Hocam mümkünse çok uzun bir cevap almak isterim. Selametle.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun