Konsere ve benzeri yerlere gitmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu meselenin bir kaç yönü vardır:

1. Öncelikle dinlenen müziğin dinen haram sayılan müziklerden olmaması gerekir. Aksi takdirde böyle konsere gitmek caiz olmaz. Ayrıca konser veren kadın ise erkeğin dinlemesi caiz olmaz.

2. Kadın her zaman olduğu gibi tesettürüne riayet etmelidir.

3. Başka kadınla erkeğin birbirlerine değecek kadar yakın oturmamaları gerekir.

Esasen şüpheli şeylerden kaçınmalıdır. Fitnenin kol gezdiği zamanımızda çok dikkatli olmak gerekir. Zararsız yolları tercih etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Günümüzdeki konserlerin durumuna bakılırsa açıkça "gitmenin bir sakıncası yoktur" demek mümkün değildir.