İntihara teşebbüs eden birine nasıl yardımcı olmalıyız?

Soru Detayı

- İntihara teşebbüs eden birine nasıl yardımcı olmalıyız ki hayata din ile hayata bağlanabilsin?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

İntihar aşamasına gelen biri derin depresyon yaşıyor demektir. Terapi ile ona yardımcı olmak kısa süreli bir katkı sağlasa bile uzun vadede risk devam edebilir.

Kısacası öncelikle psikyatrik destek ile klinik yardım yapılmalı, daha sonra terapi aşamasına geçilmelidir. Kolu kırılmış bir adama da aynı şey yapılır. Beynin zarar görmesi ile kolun kırılması aynıdır.

Diğer yandan yalnız kalmaması sağlanmalı; manevi atmosferin bulunduğu ortamlara götürülmelidir.

Cevap 2:

İntihara teşebbüs eden kişi, hiç teşebbüs etmemiş birisine göre ciddi risk altındadır. Takip edilmesi, yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Bu konuda dikkatli olunuz.

İkinci olarak; bu kişi intihardan onu sakındıracak dinin sağladığı sosyal ve psikolojik faydadan destek alamamış olabilir. Derhal bu alanların doldurulması gerekir. Yani kişi akraba, komşu veya bir cemaatin içine dahil olması kendini değerli bilmesi, onlarla insanî yardım ve ilişki içinde olması sağlanmalı. Bu onu intihar düşüncesinden ciddi koruyacaktır.

Diğer taraftan İmanın bir gereği olarak canını, malını, ırzını, aklını ve dinini korumaya çalışması, bunu yüklenmesi, kabul etmesi, sadece başkalarına karşı değil kendine karşı da korumasının şuuruna ermesi gerekmektedir.

Bu şuur öncelikle doğru Allah inancı ile inşa edilir. Allah Teâlâ'yı Adil, Rahîm, Hakîm ve Vedud olarak yani cemali ile tanımazsa başına gelen musibetleri ve tatsız hadiseleri doğru anlamlandıramaz... Ve şeytanın telkini ile ilahi rahmetten küsüp onun rahmetten mahrum kalmasına sebep olur.

Dinin sağladığı psikolojik faydayı elde etmemin bir yolu da itaattir. Ruhun aklın ve kalbin rahatı, Allah’a ibadet ve itaat ile kazanılır. Bunu tecrübe eden kişiye iç telkinler fazla tesir edemez. Çünkü onu bizzat tecrübe etmiştir. Ve kendisine bu tür faaliyetlerin ne kadar iyi geldiğini anlamıştır.

Bununla beraber zikrin de tekrarlayıcı vesveseleri kesmede tesiri vardır.