Allah her gün tövbe eden kulunu bıkmadan affeder mi?

Soru Detayı

- Allah her gün tövbe eden kulunu affeder mi yoksa bir süreden sonra affetmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah, bıkmaktan, yorulmaktan, rahatsız olmaktan münezzehtir. Bu sebeple, her gün defalarca tövbe edenin bu halinden bıkmaz.

- Rivayete göre Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Bir kul günah işledi ve 'Yâ Rabbi, günahımı affet!' dedi.

Hak Teâlâ da 'Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır.' buyurdu.

Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve 'Ey Rabbim, günahımı affet!' dedi.

Allah Teâlâ da 'Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır.' buyurdu.

Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve 'Ey Rabbim, beni affeyle!' dedi.

Allah Teâlâ da 'Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi olduğunu bildi. Ey kulum, dilediğini yap, ben seni affettim.' buyurdu." (Buhârî, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29)

"Nefsim kudret elinde olan Zat'a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseniz, Allah sizi toptan helâk eder; sonra günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi." (Müslim, Tevbe 9.)

Bu hadis-i şerifte, şüphesiz  insanları günah işlemeye teşvik söz konusu değildir. Bilakis, bundan maksat, insanların fıtratları gereği günah işlemeleri normal olduğuna, günah işlemekten ötürü ilahi rahmetten ümit kesmenin doğru olmadığına, önemli olan günahtan sonra pişmanlık duyup tövbe-istiğfar etmek olduğuna, Allah’ın bağışlamaktan hoşlandığına vurgu yapmaktır.