İnsanlar neden engellileri anlamıyor veya neden onları eşit görmüyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her varlık gibi, insanlar da Allah'ın mülküdür. Bırakın bir insanı, bir taşı ya da ağacı bile hakir görmek, Allah'ın sanatına hakarettir. Bu açıdan çok dikkatli olmak gerekir.

Engelli  insanları hakir görmek büyük bir günahtır. Bu hem Allah hakkına hem kul hakkına girer. Böyle bir hatayı işleyen kimse, hem Allah'tan af dilemeli hem de hakkını çiğnediği kimse ile helalleşmelidir.

İnsan büyük bir varlık olmakla beraber, cahilliğinden Allah'ın sanat eserlerine gerekli değeri vermeyebiliyor. Bu nedenle Allah'ı, imanı, İslamı, hak ve hukuku anlatan eserler okumak gerekir. İnsanlar iman noktasından bilinçlendikçe, Allah'ın her eserine daha saygılı olacaklardır.

Engelli kardeşlerimiz, bunun bir imtihan olduğunu bilmeli ve insanların davranışlarını değil, Allah'ın kendilerine vereceği ikram ve ihsanları düşünerek hayatlarından lezzet almaya bakmalıdır.