Çocuğum benim günahımı mı ödüyor?

Soru Detayı

- Büyük bir günah işledim eşim hamileyken, bebeğimiz çok hasta yoğun bakımda, benim günahımdan dolayı mı böyle?
- Defalarca tövbemi ettim ibadetime başladım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teala, herkesin kendi günahının cezasını kendisinin çekeceğini, kimse kimsenin günahını yüklenmeyeceğini açıkça ve defalarca bildiriyor:

"Hiçbir günahkâr, başkasının günahını çekmez. Eğer yükü ağır gelen kimse onu taşımak için (başkalarını çağırsa) onun yükünden hiçbir şey (alınıp) taşınmaz. Akrabası dahi olsa (kimse onun yükünü taşımaz)." (Fatır, 35/18)

Çektiğiniz sıkıntılar günahınıza kefaret, harcadığınız paralar da sadaka olur.

Ayrıca yavrumuzun günahı olmadığı için, onun çektiği sıkıntılar ilerideki hayatı için maddi ve manevi bir aşı olduğu gibi, ahiret hayatı için de sonsuz mükâfatlara ve makamlara vesile olur.

İşte hiç günahı olmadığı hâlde başına böyle hastalıklar gelen çocuklarımız gerek dünyada gerekse ahiret âlemlerinde öyle büyük sıkıntılardan kurtulacaklar ve öyle büyük rahmetlere gark olacaklardır ki bunu anladıklarında, şikâyet bir tarafa çok şükredecekler ve Allah'ın sonsuz rahmeti karşısında memnun ve mesrur olacaklardır.