İnsanlar kendilerine zulmediyorsa, çocuklara bela niye gelir?

Soru Detayı

- Yüce Rabbimiz Yunus suresi 44. ayette "Şurası kesindir ki Allah, insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki, insanlar kendi kendilerine zulmedip duruyorlar." diye buyuruyor.
- Fakat bazen küçük çocukların başlarına gelen bazı zulümleri duyuyoruz (tecavüz, işkence vb.)
- Acaba günahsız çocukların bazen maruz kaldığı bu zulümler bu ayetle tezat oluşturur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şu ayette, zaman zaman masumlara, çocuklara da musibetin dokunabileceğinden bahsedilmiştir:

"Geldiğinde sadece sizden zalim olanlara dokunmayacak olan fitneden sakının!" (Enfal, 8/25)

Buna göre, günahların toplumun büyük kesimi tarafından işlenmesi veya kabul görmesi sebebiyle, bazen musibetlerin umumî olarak gelip, herkesi kuşattığı ifade edilmiştir.

Bu durum, dünyanın bir imtihan alanı olmasından kaynaklanmaktadır. Aksi halde, bu tür bela ve musibetlerde masumlar hiçbir zarar görmese, insanlar zorunlu olarak iman etmek durumunda kalırlardı.

Umumi olarak gelen musibetten sonra, Allah, onlar içinde suçsuz olanları ayrıca mükâfatlandıracaktır. Böylece bu tür insanların can ve malları sadaka hükmüne geçer.

Çocukların başına gelen bela ve musibetler anne-babaları için bir imtihan vesilesi, kendileri için de manevî terakki veya uhrevî sevap vesilesi olabilir.

Ayrıca, hayır ve şer nisbî şeylerdir. İnsan kendisi ve çoluk çocuğu için neyin hayır, neyin şer olduğunu tam anlayamaz. Hoşuna gitmeyen bir şey kendi hayrına olabileceği gibi, hayır olarak gördüğü bir şey de kendi aleyhine ve zararına da olabilir.

Konuya "Size her ne musibet dokunursa, kendi ellerinizle kazandığınız şeyler sebebiyledir. Allah pek çoğunu da affeder." (Şura, 42/30) ayeti penceresinden baktığımızda, çocukların başına gelen bela ve musibetlerde anne ve babanın veya toplumun ihmallerinin olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, annenin hamilelik döneminde kullandığı ilaçlar çocuğun sakat doğmasına sebep olabilmektedir…