İnsanın kendi kendine karar alıp yapmaması sözden dönmek midir?

Soru Detayı
Yarın buradan gideceğim, yemekten sonra bulaşıkları yıkarım veya kimseyi bağlamadan ettiğimiz sözler, mesela kendi kendimize dediğimiz: yarın iki kitap bitireceğim gibi sözler vaat yani söz yerine geçer mi? Bunları söyleyip de yapmazsak bir vebali var mı? Yani illa birine söz verirken şu cümle mi kullanılmalı: sana söz veriyorum şunu şunu yapacağım?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın gelecekle ilgili plan yapması, şunu şunu yapacağım demesi vaad değildir. Bunları yerine getiremezse vebal altında kalmaz.

Vaad, başka birisine yapıldığı zaman sorumluluk gerekir.