Verilen borcun mala endekslenmesi caiz mi?

Soru Detayı

- Geçmişte yaşadığım bir mevzu hakkındaki hüküm nedir, ne yapmam gerekli?
- Bir akrabam benden 20.000 TL borç istedi. Bana şu teklif ile geldi. Benim evim değeri şu kadar iki sene sonra da bu kadar olur, bunun üzerinden ben sana fark olarak 5.000 TL fazla ödeme yapacağım dedi ve 2 senelik para istedi. Ben de kabul ettim ve verdim. 2 sene sonra parayı istedim ve 10.000 TL nakit verdi. Kalan 15.000 TL'yi de kolaylık olsun diye benim SGK primlerimi sen öde (20-22 ay) primlere gelecek zammı da bana yansıtma şeklinde alacağı sonlandırdık. Bu durumda aldığım fark primlerden dolayı 5.000 TL'yi geçti.
1. Böyle bir fark aldım uygun mudur? Değilse ne yapmam lazım?
2. Ev üzerinden anlaşmıştık, sonra işin içine SGK primleri girdi. SGK primleri açısından durumum nedir?
- İşin içine SGK primleri girdiği için tam olarak ne kadar fazla para aldığımı da bilmiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah rızası için verilen borca “karz-ı hasen” denir ve Allah bu güzel davranış sahiplerini Kitabında övüyor, “Bana borç vermiş gibi olurlar” diyor, “Kat kat fazlasını onlara lütfedeceğini vaad ediyor.” (bk. Bakara, 2/245; Maide, 5/12; Hadid, 57/11, 18; Teğabun, 64/ 17)

Eğer borç, çarşı pazarda bulunan, alınıp satılan bir (mislî) mal ise ancak onun misli kadar ödenir, eksik veya fazla ödenmez.

Eğer borç para ise, ödeme zamanında o güne kadar değer kaybı olan sadece enflasyon farkı eklenerek alınan rakam ödenir.

Soruda tasvir edilen pazarlık ve ödeme şekli helal değildir. Alacaklının aldığı fazlalık enflasyon farkını aşarsa, bunun sahibine iade edilmesi, bu mümkün olmazsa yoksullara ya da hayır kurumlarına verilmesi gerekir.