İmanı kurtarmak için bir haber duydum kaynağı nedir?

Soru Detayı

- Bir zat Hızır (a.s)'a sormuş. Ölünce imanı nasıl kurtarabilirim?
- Hızır (a.s) bu soruyu Efendimiz (s.a.v)'e sorduğunu ve cevabını şöyle aldığını açıklamış:
"Her sabah, sabah namazından sonra bir Fatih, Ayetü’l-kürsi, Âmenerrasûlü, Al-i İmran 26-27, Al-i İmran 18-19. ayetler bunların her birini bir kez oku inşallah imanla gidersin" demiş.
- Bunun kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sorunun cevabı için bk. Gazali, İhya, 1/335-336.

Rivayete göre, Hz. Hızır ile görüşen zatın adı İbrahim et-Teymi'dir. Ancak bu dua yerine sabah / güneş yeryüzüne yayılmadan önce, akşam / güneş batmadan önce şunları okumanın büyük sevaba medar olduğunu kendisine Hz. Hızır’ın öğrettiği bildirilmiştir: Bunlar Fatiha, Felak, Nas, İhlas, Kafirun, Ayetel kürsi, Yedişer defa okunur…

Hz. Hızır bunu Hz. Peygamber (asm)'den öğrendiğini söyler. İbrahim de bir gün rüyada Hz. Peygamber (asm)'den bu olayı sorar. O da "Hızır doğru söylemiştir." der. Bunun sevabını, rüyada cenneti gezerken öğrenir... (İhya, a.g.y)

Fakat Hafız Zeynu’l-Iraki, bu hadisin aslı-astarının olmadığını bildirmiştir. (bk. Tarhricu ahadisi’l-İhya, -ihya ile birlikte- a.g.y)