İmanı kurtarmak için bir haber duydum kaynağı nedir?

Tarih: 30.11.2017 - 01:11 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bir zat Hızır (a.s)'a sormuş. Ölünce imanı nasıl kurtarabilirim? Hızır (a.s) bu soruyu Efendimiz (s.a.v)'e sorduğunu ve cevabını şöyle aldığını açıklamış. Her sabah, sabah namazından sonra bir Fatih, Ayetü’l-kürsi, Âmenerrasûlü, Al-i İmran 26-27, Al-i İmran 18-19. ayetler bunların her birini bir kez oku inşallah imanla gidersin demiş.
Bunun kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sorunun cevabı için bk. Gazali, İhya, 1/335-336.

Rivayete göre, Hz. Hızır ile görüşen zatın adı İbrahim et-Teymidir. Ancak bu dua yerine Sabah/güneş yeryüzüne yayılmadan önce/, akşam/güneş batmadan önce şunları okumanın büyük sevaba medar olduğunu kendisine Hz. Hızır’ın öğrettiği bildirilmiştir: Bunlar Fatiha, Felak, Nas, İhlas, Kafirun, Ayetel kürsi, Yedişer defa okunur….

Hz. Hızır bunu Hz. Peygamberden öğrendiğini söyler. İbrahim de bir gün rüyada Hz. Peygamberden bu olayı sorar. O da ‘Hızır doğru söylemiştir’ der.  Bunun sevabını, rüyada cenneti gezerken öğrenir.. (İhya, a.g.y)

Fakat Hafız Zeynu’l-Iraki, bu hadisin aslı-astarının olmadığını bildirmiştir. (bk. Tarhricu ahadisi’l-İhya, -ihya ile birlikte- a.g.y)

İlave bilgi için tıklayınız:

İbadetlere, dualara vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları nelerdir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun