Tilavet secdesinden sonra, Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbenâ ve ileyke'l-masîr, duasını neden okuruz?

Soru Detayı

"Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbenâ ve ileyke'l-masîr."
- Fıkıh kitaplarında, Tilavet secdesi yaptıktan sonra "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbenâ ve ileyke'l-masîr." duasının okunmasının müstehap olduğu ifade edilir.
- Tilavet secdesi yaparken "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbenâ ve ileyke'l-masîr." duasını okumanın müstehap olduğunun delili ve kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı fıkıh kitaplarında, tilavet secdesi yaptıktan sonra,

"Semi‘nâ ve eta‘nâ gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr"

"İşittik ve boyun eğdik, bağışlamanızı dileriz, ey Rabbimiz! dönüş sanadır!” (Bakara 2/285)

ayetinin okunması müstehaptır, şeklinde bilgiler vardır.

Ancak tilavet secdesinden sonra söz konusu duanın okunmasıyla ilgili bir rivayete rastlayamadık.

Bununla beraber, tilavet secdesinden sonra bu duanın okunması, ilgili ayetin manasından çıkarılmış bir yorum olabilir.