Kur'an okurken secde ayetine gelince ne yapmalıyız?

Soru Detayı

- Kur'an okurken secde ayetine geldiğimizde, kitabı bırakıp secdeye mi varmamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'ân-ı Kerîm'de bazı secde âyetleri vardır ki, bunlardan birini okuyan veya dinleyen kimseye secde etmek vacip olur. Kur'ân-ı Kerîm'de secde âyetleri on dört (14) adettir.

Okuyan kimse manasını anlamasa, duyan kimse dinlemek kasdı ile duymasa bile, yine secde vacip olur. Secde âyetinin Türkçe veya Farsca meâlini okumak da secdeyi vacip kılar.

Hayız nifas hâlindeki kadına tilâvet secdesi lazım gelmez. Teyp ve plâktan dinlenen âyetler, aks-i seda (yankı) hükmünde olduğu için secde yapmak vacip olmaz. Amma secde yapılsa daha güzeldir. Radyo ve televizyondan naklen yayında ise secde âyeti okunacak olsa, dinleyene secde vacip olur. Zira bu, aks-i seda değil, nakl-i sedadır.

Secde âyeti okunur okunmaz hemen tilâvet secdesi yapılması gerekmez. Bu secde daha sonra da yapılabilir. Yine edâ olur, kaza olmaz. Fakat zaruret olmadıkça tehiri, tenzîhen mekruhtur.

Secde âyeti okununca hemen secde etmek mümkün olmadığı takdirde, okuyan ve dinleyenlerin; "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr." demeleri müstehabdır.