Tevbe suresinin son iki ayetinin ölümden koruduğu doğru mu?

Soru Detayı

- ​Bu ayetleri sabah namazından sonra okuyunca akşama kadar, akşam okuyunca sabaha kadar ölümden koruduğu rivayet ediliyor bu doğru mu?
- Ölümden koruyan zikirler var mıdır?
"Her kim Tevbe suresinin son iki ayetini, yani 128 ve 129. ayetini okumaya devam ederse, enkaz altında kalarak, boğularak, yanarak ve demir darbesiyle ölmez." (Zebidi, İthafü’s-sade, 187)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki manaya yakın bir rivayet Taberani’de geçmektedir. (bk. Taberani, Dua, 1/323; Gazali, 1/335)

Hafız Zeynu’l-Iraki, bu konuda iki rivayeti zikretmiş ve ikisinin de zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. Tahricu ahadisi’l-İhya, -İhya ile birlikte-, a.g.y)