İmam Şafi’ye göre ismi azam hangisidir?

Soru Detayı

- Üstada göre ismi Azam: adl, hakem, ferd, kuddüs, hayy, kayyum, ehad’dır. İmam Şafii’ye göre ismi azam hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ferd, Hay, Kayyum, Hakem, Adl, Kuddus isimleri, Hz. Ali’nin ism-i azamıdır.

Üstad da bunlara önem vermiştir. Ancak Üstad'ın mazhar olduğu ism-i azam Rahim ve Hakim isimleridir. Aşağıdaki ifadeleri bunu göstermektedir:

“Şu hiç-ender hiç olan kardeşinize, yalnız hizmet-i Kur'ana istihdamı hengâmında ve o hazine-i bînihayenin dellâlı olduğu bir vakitte, İsm-i Rahîm ve İsm-i Hakîm mazhariyetine medar bir vaziyet verilmiş. Bütün Sözler, o mazhariyetin cilveleridir.” (bk. Mektubat, s. 19)

- İmam Şafii’nin ism-i azamına rastlayamadık.

Üstad'ın aşağıda -özet olarak verdiğimiz- ifadelerinde de İmam Şafii’ye ait bir ism-i azamı zikretmemesi, manidardır:

"Ayrıca her ismin de azamî bir mertebesi vardır ve evliyanın ism-i â'zamı farklı görmeleri, kendilerinin mazhar oldukları esmânın farklı oluşuyla izah edilir. Bu nedenle her ismin de â'zamî bir mertebesi var ki, o mertebe ism-i â'zam hükmüne geçiyor. Evliyaların ism-i â'zamı ayrı ayrı bulması bu sırdandır."

"Bu açıdan ism-i â'zam herkes için bir olmaz; belki ayrı ayrı oluyor. Meselâ:

- İmam-ı Ali (Radıyallahu Anh) hakkında Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl, Kuddûs, altı isimdir.

- Ve İmam-ı Âzam'ın ism-i â'zamı; Hakem, Adl, iki isimdir.

- Ve Gavs-ı Âzam'ın ism-i â'zamı; Yâ Hayy'dır.

- Ve İmam-ı Rabbânînin ism-i â'zamı; Kayyûm ve hâkezâ, pek çok zatlar daha başka isimleri ism-i â'zam görmüşlerdir." (bk. Lem'alar, s. 339)