İmam Matüridi'nin mürted hakkındaki hükmü nedir?

Soru Detayı

- Ramazan ALTINTAŞ'ın yazdığı "İmam-ı Mâturîdî’de Din-Siyaset İlişkileri" isimli makalesinde, İmam Matüridi'nin mürtedin cezalandırılmasına gerek olmadığını söylediği yazıyor.
- Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İmam Maturidi’nin bu görüşünü seslendiren ilgili makalenin yazarı, “Onun, Hz. Ali’nin bu konudaki görüşünü benimsediği anlaşıldığını” söyleyerek yorum yapmıştır.

- İmam Maturidi, mürtedin tövbesinin kabul olacağını bildirdikten sonra, mürted olan kimseyi öldürmeden önce tövbe etmeye davet etmenin sünnet olduğuna dair görüşünü desteklemek üzere şöyle demiştir:

“Bizim arkadaşlarımızın görüşüne göre, mürted üç gün tövbe etmeye davet edilir, Müslüman olursa, zaten mesel yok; eğer ısrar ederse öldürülür.” (İmam Ebu Mansur, el-Maturidi, Tevilatu Ehli’s-Sünne, Beyrut, 1426/2005,  3/389)

Görüldüğü gibi, İmam’ın ifadesi bu konuda açıktır ve diğer Ehl-i sünnet akidesine uygundur.