"İlim çinde de olsa alınız." hadisinin ravi zincirinin yer aldığı kaynağı verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şunu belirtelim ki, bu hadis -değişik varyantlarıyla- zayıf kabul edilmiştir.(bk. Aclûnî, 1/138). Tabii ki ilmin fazileti ile ilgili -zayıf de olsa- bu hadisi kullanmakta bir beis yoktur. Çünkü fezail-i amalde zayıf hadisle amel etmenin caiz olduğu husus, alimler arasında kabul görmüş bir hakikattir.

Bu hadisi rivayet edenlerden biri Beyhakî’dir: Hadisin rivayet zincirlerinden bir şöyledir:

“Beyhakî - Ebu Muhammed el-Asbahanî - Ebu Said b. Ziyad - Cafer b. Âmir el-Askerî - Hasan b. Atıye - Ebu Âtıke - Enes b. Malik -  Resulullah (a.s.m)”.

Hadisin tamamı -mealen- şöyledir:

“İlim Çin'de de olsa ona tâlip olun. Çünkü ilim her Müslümana farzdır.” (Beyhakî, Şuabu’l-İman-Beyrut, 1410, 2/253).