İHA, SİHA yapmak ve satmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. İHA, SİHA ve benzeri silahları yapmak elbette caizdir, hatta gereklidir.

2. Müslümanların bulundukları zamanın ve dönemin silahlarını ve daha ilerisini yapmalarının öncelik gayesi, düşmanları savaşmaktan caydırmaktır ve her yerdeki Müslümanlara destek verip onlara zarar verenleri veya vermeyi düşünenleri vazgeçirmektir.

Ancak, başka çare kalmaz ve bu silahları kullanmak gerekli olursa, İslam hukukunun savaş kurallarına uygun olarak kullanmak da caizdir.

3. Müslümanlarla savaşan ülkeye silah satmak caiz değildir.

4. Zalim ile mazlum savaşıyorsa, zalime de silah satmak caiz olmaz.