Ruhsatsız silah ve belgesiz av yapmak günah mı?

Soru Detayı

- Ruhsatsız silah kullanmak ve av belgesi olmadan avlanmak ve şu anki resmi kanunları uygulamak (ağaç kesme vb) dinen de farz mı, terki haram mı? Caiz mi?
- Maalesef avcı belgesi pahalı olduğu için insanlar çıkarmak istemiyor. Köyde de halkın ağaca ihtiyacı oluyor. Parayla satın alacaksam neden boşuna köyde durayım diyor.
- Hayvanlar ağaçlar dinen devlete mi ait yoksa halka mı ait sayılır? Kim tasarrufa yetkili?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Av hayvanları ve ağaçlar, insanların ihtiyaçlarına göre avlanır ve kesilir; şeriat buna izin veriyor; ancak her iki fiilde de hem hayvanların hem de ağaçların kökünün kesilmesi tehlikesi bulunduğundan ve “Özel menfaatin, genel menfaate feda edilmesi gerekir.” kuralı bulunduğundan avın ve kesmenin devletin iznine bağlı olmasında zaruret vardır. Bu şeriata da uygundur.

Silah ile yalnızca av hayvanları vurulmuyor, insanlar da vuruluyor ve yaralanıyor.

Silah sahibi olacak insanların ruh sağlığı ve ahlaki durumunun incelenmesi, suçların azalması ve masumların korunması için zaruridir. Ayrıca suçluyu bulma bakımından da silahın kayıtlı olması önemli bir imkândır.

Müslümanlar esir veya bağımlı olur da zalim yönetim onların silah edinmelerini, kurtuluşu engellemek için yasaklarsa, bu yasağa uymak gerekli olmaz; fayda-zarar hesap edilerek, kaçak silah edinmek caiz olur.