İbn Teymiye’nin cihad hakkındaki fikirleri Ehl-i sünnet’e uyar mı?

Soru Detayı

- İbn Teymiye’nin halkı Moğollara karşı cihada teşvik etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
- İbn Teymiye’nin cihadla ilgili yazdığı kitaplar okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Teymiyye, geniş manada Ehl-i sünnet dışında değildir.

Hayatı, kendi anlayışı, yorumu ve içtihadı çerçevesinde İslam’ı savunmak ve İslam düşmanları ve bid’at ehline karşı mücadele etmekle geçmiştir.

Kelime-i tevhidi ifade ederek Müslüman olmakla beraber farzları, terk edenler ve günahları işleyenlere karşı gerektiğinde savaş, fetvası tartışmaya ve günümüz şartlarında yeniden ele alınıp yorumlanmaya açık bir fetvadır.

Hiçbir alim peygamberler gibi hatadan berî (masum) değildir ve her alimin söyledikleri, ehli tarafından tahkik ve tenkit edilebilir.

Cihad konusunda bilgi almak ve hareket etmek isteyenler ya bizzat temel kaynaklara başvurarak bilgi sahibi olacaklar veya bugün yaşayan alimlere sorarak hareket edeceklerdir, etmelidirler.