İblisin (şeytanın) cinsiyeti var mıdır? Şeytanlar da cin kafilesinden olduğuna göre, iblisin cinsiyeti hakkında bir bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şeytan, cin taifesindendir. Cinlerde erkek ve dişi olduğuna göre, şeytanlarda da aynı durum var demektir.

  “... O/İblis cinlerden idi. Rabbinin emrinin dışına çıktı. Ey Âdem’in evlatları! Onlar size düşman oldukları halde, siz kalkıp Benden ayrı olarak onu ve onun evlatlarını mı dost ediniyorsunuz?”(Kehf, 18/50)

mealindeki ayette bu hakikatin ifadesini görmekteyiz.

Şeytanların babası olan iblisin kendi cinsiyeti hakkında çok farklı görüşler ve yorumlar da vardır. Bunların doğru olup olmadığını Allah bilir.

Arapçada fiiller müzekker (erkeklik) ve müennes (dişilik) şekilinde farklı çekimlerde kullanılır. Kur'an-ı Kerim'de şeytanla ilgili ifadeler müzekker (erkeklik) sigasıyla geçmektedir. Bu da şeytanın (iblisin) erkek olduğuna bir delil olabilir.