Şeytanlar düşüncelerimizi nasıl okuyabiliyorlar?

Soru Detayı

- Cinler de düşüncelerimizi okuyabilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şeytanlar da cin taifesindendir.

- Hadiste, “Şeytan, insanın kanının dolaştığı damarlarında dolaşır.” (bk. Tirmizî, Radâ 17, 1172) şeklinde ifade edilmiştir. Demek oluyor ki, şeytanlar iç sinyallerimizden bazı durumlarımıza vakıf olabilirler. İnsandaki kuvve-i vahime / vehim kuvveti, şeytanın hem bir dili, hem de bir kulağı gibi işler. Aslında gerçekleri araştırmak için gerekli olan bu mekanizma sayesinde, şeytan insanlara istediği telkinleri yaptığı gibi, aynı telkinleri akıl, duygu ve daha başka latifelerine iletebiliyor.

- Şeytanların her dili bilmesi mümkün olduğu gibi, telkinleri sözden ziyade mana olarak söz konusudur.

- Hadiste verilen bilgiye göre, her insanın hususi bir şeytanı vardır. Hatta Efendimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Benim de şeytanım vardı, fakat bana teslim olmaya mecbur oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III. 309)