Her yaratılan insan ve cinle beraber bir şeytan yaratılır mı? Peygamber Efendimizin şeytanının imana geldiği doğru mudur? Şeytanlarda üreme var mıdır?

Soru Detayı

Her yaratılan insan ve cinle beraber bir şeytan yaratılır mı? Peygamber Efendimizin (asm) şeytanının imana geldiği doğru mudur? Şeytanlarda üreme var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytanlar doğuştan şeytan olarak yaratılmamışlardır. Daha sonra kendi iradelerini yanlış yolda kullanarak şeytanlaşmışlarıdr. Şeytan cin nev'indendir. Cinlerin kafir olanlarına şeytan denilmektedir.

Cinler de imtihana tabi oldukları için onlara da şeytan musallat olmakta ve onlara da vesvese verebilmektedirler. Yanlışı doğru diye gösterebilmektedirler. Her cin için bir şeytan var mıdır, bu konuda kesin bir şey söylenemez.

Şeytanlar cinlerdendir ve cinlerin kafir olanlarına şeytan denmektedir. Cinler de insanlar gibi imtihan olmaktadırlar. Nasıl ki insanlar içerisinde kafir bir insanın evladı Müslüman olabiliyorsa ve Müslüman bir insanın evladı kafir olabiliyorsa, aynen onun gibi cinlerden de bu şekilde Müslüman veya kafir olanlar vardır. İnsanlar nasıl kendi iradesi ile İslamiyeti veya küfür yolunu seçebiliyorlarsa, cinler de kendi iradeleri ile seçmektedirler.

Peygamberimiz'e (asm) de musallat olan şeytan var mı?

Her insana musallat olan şeytanlar vardır. Nitekim bu konuda şöyle bir hadis-i şerif vardır:

“Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III/309)

Bu hadiste geçen “esleme” kelimesi, hem teslim olup boyun eğmeye mecbur oldu, hem de Müslüman oldu manalarına gelmektedir. Bu sebeple Müslüman oldu anlamında alınırsa cennete girecek diye anlaşılabilir. Ancak bu kelimeyi hadisçiler "boyun eğip teslim oldu" anlamında kabul etmişlerdir. Çünkü şeytanın cevheri bozulduğundan Müslüman olmasının söz konusu olamayacağını ifade etmişlerdir. (Tirmizi, Rada 17; İ. Cevzi, Telbisü İblis s. 34)