Şeytan Müslüman olamaz mı? Allah, nasıl oluyor da şeytanlara Müslüman olma hakkını tanımıyor anlamadım?..

Soru Detayı

- Şöyle düşünebilir miyiz, belki tanısaydı da iman etmeyeceklerdi. Şu halde neden şu anı yaşıyoruz ki yani şayet Allah bizim neler yapacağımızı biliyorsa, direkt cennete veya cehenneme koysun?
- Bu sorunun cevabını "belki itiraz ederiz" diye olarak almıştım. Bu halde şeytanlar da itiraz edebilirler, "neden bize yaşayıp da görme hakkı tanımadın" diye.
- Yoksa şeytanlar bizim kadar değerli değiller diye mi böyle?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytan, kendi isteği ile küfür yolunu tercih etmiştir. Yani -haşa- Allah'ın cebir ve zorlaması ile küfür yolunu tercih etmemiştir. Öyle olsaydı adaletsizlik olurdu ki, mutlak adalet sahibi olan Allah bundan münezzehtir.

Bu konuda şöyle bir hadis-i şerif vardır:

“Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III/309)

Bu hadiste geçen “esleme” kelimesi hem teslim olup boyun eğmeye mecbur oldu hem de Müslüman oldu manalarına gelmektedir. Bu sebeple "Müslüman oldu" anlamında alınırsa, cennete girecek diye anlaşılabilir. Ancak bu kelimeyi hadisçiler "boyun eğip teslim oldu" anlamında kabul etmişlerdir. Çünkü şeytanın cevheri bozulduğundan Müslüman olmasının söz konusu olamayacağını ifade etmişlerdir. (Tirmizi, Rada 17; İ. Cevzi, Telbisü İblis s. 34)

Demek ki şeytanın hayrı kabul etme cevheri bozulduğu için, kıyamete kadar yaşasayacağı halde iman etmeyecektir.

Şeytanlar da bir imtihana tabi tutuluyorlar. Nasıl ki insanlar belli bir müddet dünyaya gelip imtihana tabi tutuluyorlarsa, şeytanlar da insanlar gibi imtihana tabi tutulmaktadır. Ancak nasıl ki insanlardan bir gurup küfür yolunu seçmişse, cinlerin kâfirlerinden olan şeytanlar da kendi iradeleriyle küfür yolunu seçmiştir...