İblis (şeytan) tövbe ederse Allah affeder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytanın cevheri bozulduğundan, yani iyi işler yapma kabiliyetini yitirmiş olduğundan, onun imana girme gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu konuda şöyle bir hadis-i şerif vardır:

“Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III/309)

Bu hadiste geçen “esleme” kelimesi hem teslim olup boyun eğmeye mecbur oldu hem de "Müslüman oldu" manalarına gelmektedir. Bu sebeple "Müslüman oldu" anlamında alınırsa, cennete girecek diye anlaşılabilir. Ancak bu kelimeyi hadisçiler "boyun eğip teslim oldu" anlamında kabul etmişlerdir. Çünkü şeytanın cevheri bozulduğundan Müslüman olmasının söz konusu olamayacağını ifade etmişlerdir. (Tirmizi, Rada 17; İ. Cevzi, Telbisü İblis s. 34)

Bu ikinci anlayışa göre cennete girmesi mümkün değildir.

(bk. Arif Aslan, Şeytan ve Cinler, s.132)