Hz. Nuh için neden “dokuz yüz elli sene” yerine “elli yıl müstesna, bin sene” denilmiştir?

Soru Detayı

Ankebut suresi 14. ayetinde, Nuh (a.s.) için "tam bin yıldan elli yıl eksik bir müddet kaldı" diye geçiyor.

- Neden 950 sene demiyor da Allah (c.c.), bu şekilde söylüyor olabilir?

- Bu bir Arap belagat şekli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetin meali:

“Andolsun, biz Nûh’u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik. O da elli yıl müstesna, bin sene onların arasında kaldı.” (Ankebut, 29/14)

Alimlerin bildirdiğine göre, ilgili ayette “dokuz yüz elli sene” yerine, “elli sene eksik bin yıl” ifadesinin tercih edilmesini hikmeti şudur:

a. İstisna unsuru olan “illa / ancak elli sene eksik” ifadesi, verilen sayının yaklaşık değil gerçek olduğunu gösterir. Verilen rakamın -yaklaşık değil- tam gerçek olduğunu göstermek ve yaklaşık olma ihtimalini ortadan kaldırmak için bu ifade tercih edilmiştir.

b. Sayılar arasında genellikle “BİN” rakamı üst bir sayıyı ifade eder. Ayette “BİN” rakamına da yer verilerek, Hz. Peygambere (asm) -Nuh’un ömrüne göre- çok kısa bir süre verildiğine ve çok daha rahat sabretmesinin gereğine işaret edilmiştir. (bk. Zemahşeri, Razî, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

c. Burada ifade edilen dokuz yüz elli sene, peygamberlik sonrasını içine alır. Rivayete göre kırk yaşında peygamber olarak gönderildi. Kavmini dokuz yüz elli sene boyunca Allah'ın dinine çağırdı. Tufandan sonra da atmış sene yaşadı.

Ayette “dokuz yüz elli sene” yerine “elli yıl müstesna, bin sene” şeklinde bir ibarenin seçilmesi, bu adedin takrîbî olmayıp tam olduğunu ifade etmek için olabilir. Çünkü “dokuz yüz elli sene” bazen buna yakın bir zamanı ifadede kullanılabilir.

Öte yandan “bin” kelimesi, muhataba çok uzun bir müddeti hayal ettirir. Bunun dikkatlere sunulması Hz. Peygamber (asm)'e bir tesellidir ve kâfirlerden maruz kaldığı zorluklara mukabil kendisine sebat kazandırmaktır. (Kadı Beydavi, ilgili ayetin tefsiri)