Ateş topu olan yıldızlar şeytanları yakabilir mi?

Soru Detayı

- Ateş topu olan yıldızlar ŞEYTANLARI yani cinleri yakabilir mi?
- Eğer öyleyse, ateş ya da belli sıcaklıklar cinleri yakabilir diyebilir miyiz?
“Andolsun ki biz, (dünyaya) en yakın olan göğü kandillerle donattık. Bunları şeytanlara atış taneleri yaptık ve onlara alevli ateş azabını hazırladık.”
- gibi ayetlere göre fiziki alemden yıldızların, metafizik alemden cinleri yakması gerekiyor anladığım kadarıyla. Ancak bu izah ne kadar aklî?
- Biri maddi yapıda ve gözle görülen ateş topu, diğeri görülmeyen farklı yapıda bir varlık olan cin !
- Bu soruma ilave olarak, sıcak suyu lavaboya dökerken de besmele çekilmesi vs. tavsiye edilir, eğer cinler varsa orada, zarar görmesinler diye; şayet bu bilgi hurafe değilse, yukarıdaki ayetle ilgili izahlı sorduğum meseleyle bir bağlantısından da söz edilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Biz yere en yakın semayı kandillerle / lambalarla donattık. Onları şeytanlar için atılacak şeyler / mermiler yaptık. Hem onlara alevli ateş hazırladık.” (Mülk, 67/5) mealindeki ayetin son cümlesi, şeytanların, cinlerin ateşten etkilenip yanacaklarına vurgu yapılmıştır.

-  Ayette -meal olarak- geçen “Onları şeytanlar için atılacak şeyler / mermiler yaptık” ifadesi, yıldızların bizzat atılacağı anlamına gelmez. Çünkü bu takdirde pek çok yıldızın yok olup gitmesi gerekir ki, bu realiteye uygun değildir. Bunun manası “Yıldızları, atışın kaynağı yaptık” demektir.

Buna göre, yıldızlardan alev topu olan “toplar” atılacaktır ki, bu alev topu olan ateş parçalarından bazı kütlelerin / ateş közünün fırlatılmasından ötürü, yıldızların asıl ateşlerini eksiltmez. (krş. Razi, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

- “Eğer dileseydik bütün insanlara hidayet verir, doğru yola koyardık. Lakin ‘Cehennemi cinlerden ve insanlardan bir kısmıyla dolduracağım.’ hükmü kesinleşmiştir.” (Secde, 32/13) mealindeki ayet ve benzerlerinde, cinlerin cehenneme girecekleri ve ateşte azap çekecekleri açıkça ifade edilmiştir.

Açıklamalı bir mealle şöyle denilmiştir:

“Eğer bütün mahlukatın / insanların ve cinlerin hidayete ermesini isteseydik bunu yapardık; fakat bu, hikmetimize aykırıdır. Çünkü biz onlardan zorlama ve baskı yoluyla değil, kendi iradelerini kullanarak iman etmelerini istiyoruz. Fakat günahkarların cezalandırılacağına dair sözümüz tahakkuk etti ve şu tehdidim gerçekleşti: Cehennemi mutlaka bütün cin ve insanların asileriyle / suçlularıyla dolduracağım.” (bk. Muhammed Ali es-Sabuni, Safvetü’t-Tefasir, ilgili ayetin tefsiri)

- Ateş şiddet bakımından çok farklı derecelere sahiptir. Bu husus dini kaynaklarda olduğu gibi, bilimsel araştırmalarla da gerçekliği sabittir.

Güçlü bir toprak parçası, topraktan yaratılan insanın organlarına zarar verdiği gibi, yıldızlar ve cehennemdeki güçlü ateş parçaları da ateşten olan cinlere zarar verebilir. Mülk suresindeki 5. ayetin sonunda yer alan “Biz onlar / cinler için Saîr (alev alev yanan) cehennem ateşini hazırladık.” mealindeki ifadeden de ateşin farklı derecelerinin olduğunu anlamak mümkündür.

- Aynı cinsten olan taş ile normal toprak arasındaki güç farkı olduğu gibi, aynı cinsten olan yıldızların ve cehennemin ateşi ile cinlerin bünyelerini oluşturan ateş arasında da böyle bir fark vardır. Deyim yerinde ise, taş, insanların kafasını kırdığı gibi, cehennem ateşi de cinlerin kafasını kırar...

- Sıcak suyu lavaboya dökerken cinlere zarar verip de onlardan -karşı atakla- zarar görmemek için besmele çekilmesi ile alakalı bir hadise rastlayamadık.

Bu konuda bazı kimselerin tecrübeyle gördükleri bir husus olduğu bildirilmiştir. (bk. Merkezu’l-Fetva)