Hz. Muhammed, Kuran'ın bütün sırlarını biliyor muydu?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed (asm) Kuran'ın bütün sırlarına muvaffak olmuş muydu, biliyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Muhammed (asm), gerek kendi şahsını gerek ümmetini ilgilendiren konularda, Kur'an’daki bütün sırları bilmesi risalet vazifesinin bir gereğidir.

Peygamberlik vazifesi içine giren bütün bilgilerin Hz. Peygamber (asm) tarafından bilinmesi zorunludur.

- Hz. Abdullah b. Abbas’a göre Kur'an-ı Kerîm’in tefsiri dört kısımdır:

a) Arapların dil sayesinde anladıkları ayetler,

b)  İnsanların anlamamakta mazur görülemeyeceği derecede açık olanlar,

c)  Kur'an’ı anlama hususunda derinleşen alimlerin bilebileceği ayetler,

d) Anlamını sadece Allah’ın bildiği ayetlerdir. (Taberî, 1/70)

İbn Abbas’ın bu açıklamasına göre, Hz. Peygamber (asm)’in de bilmediği Kur'an’ın bazı sırları vardır.