Bir insan Allah’a hakkıyla kul olabilir mi?

Soru Detayı

"​Ey yalnızca kendisine ibadet edilen Allahım, Sana hakkıyla kulluk edemedik, .. hakkıyla tesbih edemedik, .. hakkıyla şükredemedik..." diye devam eden hadisin tamamının mealini vererek kısaca açıklar mısınız, bunu nasıl anlamalıyız?
- Bu hadisin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- Peygamberimiz bu duayı miraç olayında mı yapmıştır?
- Bir insan Allah’ın her istediğini yapsa hakkıyla kulluk etmiş olamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in böyle bir dua yaptığına dair bir bilgiye rastlayamadık.

- Bir hadis-i şerifte, Efendimiz (asm), meleklerin kıyamet gününde Allah’ın huzurunda (saf tutarken), Mizan kurulur. Şayet gökler ve yer onda tartılsa, onları da tartabilir bir genişliktedir. Melekler, “Ya Rabb! Bu kimin için tartar?” diye sorarlar. Allah “mahluklarımdan dilediklerim için” diye buyurur. Bunun üzerine melekler “Seni tenzih ederiz; biz sana hakkıyla ibadet edemedik.” derler.

Sonra bir usturanın keskin tarafı gibi olan sırat / köprü kurulur. Melekler: “Kimi bundan geçirirsin?” diye sorarlar. Allah “mahluklarımdan dilediklerimi geçiririm” diye buyurur. Bunun üzerine melekler tekrar: “Seni tenzih ederiz; biz sana hakkıyla ibadet edemedik.” derler. (bk. Hâkim, h.no: 8739)

Hakim bu hadis için “sahih” demiş, Zehebi de ona muvafakat etmiştir. (a.g.y)

- Meleklerin asla Allah’a karşı isyan etmedikleri ayet ve hadislerle sabittir.

Nitekim şu ayetler bunu açıkça bildirmektedir:

"... Melekler, onurlu kullardır. Onlar Allah’tan önce söz söylemezler ve ne yaparlarsa sırf O'nun emri ile yaparlar." (bk. Enbiya, 21/26-27)

"Onlar, Allah'ın emirlerine (isyan edip) karşı gelmezler ve emrolundukları şeyleri (aynen) yaparlar." (Tahrim, 66/6)

"Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. O'nun katındakiler O'na ibadet etmekte (asla) kibir göstermezler ve (asla) yorulmazlar. Gece ve gündüz durmadan (yorulmadan) O'nu tesbih (ve takdis) ederler." (Enbiyâ, 21/19-20).

Bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere, Melekler Allah'a kullukta kusur etmezler. Allah'a karşı takındıkları edep ve itaatkarlık kemal düzeyindedir. Buna rağmen, kıyamet günü “Seni tenzih ederiz; biz sana hakkıyla ibadet edemedik.” demeleri, Allah’ın azametine layık bir ibadet mümkün olmadığındandır.