Hz. Meryem ve Hz. İsa Yahudilerce neden kabul edilmemiştir?

Soru Detayı

- Hazreti Meryem ve Hazreti İsa Yahudi soyundan gelmesine rağmen neden Yahudilerce kabul edilmemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İsa aleyhisselamın babasız yaratılması, Yahudi toplumunda gayrimeşru bir olayın işareti kabul edilmiştir. Böyle gayrimeşru bir olayın kahramanları olan Hz. Meryem ve Hz. İsa’yı kutsal peygamberlik görevine uygun görmediklerinden dolayı onları ilk zamanlarda bu davalarına inanmamışlar ve onları yalanlamışlardır.

Bazı din adamlarının olumsuz tutumlarının da bunda elbette payı vardır.

Kuran’da ifade edildiği üzere, “Yahudi hahamlarının kibirleri, gururları, makam ve menfaat düşkünlükleri, din üzerinden milleti sömürmeleri, rüşvet yemeleri gibi” dünyevi menfaatlerini kaybetmemek için de -belki de Hz. İsa’yı çok iyi tanıdıkları halde- bu manevi makamı ona bırakmama uğruna bile bile inkâr-ı inadiyi tercih etmişlerdir.

Nitekim "Kitab-ı Mukaddes"in bildirdiğine göre, Yahudiler, eskiden beri gelecek olan Mesih’in normal bir anne-babadan doğacağını düşünüyorlardı. (bk. Tekvin, 49:10, İş’iya 11:1, İrmiya 23:5-33, Hizkıyal 34:3-24) Düşündüklerinin tersine bir güzergâh takip edilince, onu öldürmeye teşebbüs ettiler.