Hz. İsa'nın yaydığı din günümüzdeki İslam mıydı?

Soru Detayı

- Hz. İsa'nın yaydığı din günümüzdeki İslam mıydı yoksa şimdikine benzemeyen Hristiyanlık mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini diğer dinlerin hepsini neshetmiş, ortadan kaldırmıştır. (bk. İbn Kesir, Al-i İmran, 3/55. ayetin tefsiri)

Bunun açıklaması şöyle olabilir:

a) Hz. İsa dahil önceki bütün peygamberlerin dinleri ile İslam dini, iman esasları gibi temel unsurlarda birdir. Hiçbir dinde bu konuda bir değişiklik söz konusu değildir. Çünkü bu esaslar, evrensel ahlaki unsurlar her zaman hak ve hakikat olarak olduğu gibi devam etmektedir.

b) Dinlerin füruat kısmında ise her zaman değişiklik olabilir. Farklı peygamberlerin farklı şeriatlerin gelmesi bunun göstergesidir.

Özetle, Hz. İsa’nın dini İslam değildi. Bütün dinlerin ortak ismi İslam olabilir. Bazı ayet ve hadislerden bunu anlamak mümkündür. Fakat bu husus sadece dinin temel esaslar itibariyledir.