Hz. İsa Müslüman mı, Hristiyan mı?

Soru Detayı

- Arkadaşım Hz. İsa'nın Müslüman olduğunu savunuyor. Ben ise Hristiyan olduğunu. Konuya açıklık getirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İsa hem Müslüman hem Hristiyan’dır.

Müslümandır; çünkü bütün dinler, temel esasları itibarıyla İslam unvanıyla anılırlar. Misal olarak şu ayetlere bakılabilir:

“Bu dini İbrahim kendi evlatlarına vasiyet ettiği gibi Yakub da böyle yaptı ve ‘Evlatlarım! dedi, Allah sizin için bu dini seçti. Sakın Müslümanlıktan başka bir din üzere ölmeyin.’ (Bakara, 2/132)

mealindeki ayette Hz. İbrahim ve Hz. Yakub’un da çocuklarını açıkça “İslam” unvanıyla hak dine davet ettiklerine dikkat çekilmiştir. (bk. Razi, Kurtubi, ilgili yer)

(Ehl-i kitap, Müslümanlara) dediler ki: Yahudi veya Hristiyan olun ki hidayete ermiş olasınız. De ki: hayır, bilakis biz tevhid inancına sahip ve müşriklerden olmayan İbrahim’in dini üzerindeyiz.” (Bakara, 2/135)

mealindeki ayette, Yahudilerin doğru dinin yalnız Yahudilik dini, Hristiyanların da hak dinin yalnız Hristiyanlık dini olduğunu savunduklarına, buna mukabil Müslümanların -o her iki din mensubunun da saygı duyduğu- Hz. İbrahim’in İslam unvanıyla anılan dinini benimsediklerine işaret edilmiştir. (bk. Razi, Kurtubi, Meraği, İbn Aşur,  ilgili yer)

(Ey müminler! Ehl-i kitaba şunu) deyin ki; biz Allah’a ve bize indirilene; keza İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilenlere; yine Musa ve İsa’ya verilenlere ve bütün peygamberlere rableri tarafından gönderilenlere inandık. Onlar arasında ayırım yapmayız; biz ona teslim olmuşuzdur.” (Bakara, 2/136)

mealindeki ayette ise, meallerini verdiğimiz önceki ayetlerin ifadelerini açıklayıp teyit eden bir üsluba yer verilmiştir. (bk.Razi, İbn Kesir, Meraği, İbn Aşur, ilgili yer)

“Kim İslam’dan başka bir din edinirse, bu ondan kabul edilmeyecektir.” (Al-i İmran, 3/85)  mealindeki ayette ise, Allah katında makbul olan bir dinin İslam dinin şartlarına haiz, iman ve İslam'ın temel esaslarını içine alan bir muhtevaya sahip olmasının gereğine vurgu yapılmıştır. (bk. Meraği, ilgili yer)

“Şüphesiz Allah katındaki hak din sadece İslam’dır.” (Al-i İmran, 3/19) mealindeki ayette, bütün hak dinlerin itikadi ve ameli temel esaslarda İslam dinin getirdiği esaslarla tamamen örtüştüğüne işaret edilmiştir. (bk. Razi, Kurtubi, Meraği, ilgili yer)

İşte bu ve benzeri ayetlerden diğer peygamberler gibi Hz. İsa’nın da Müslüman olduğunda şüphe yoktur.

Ama Hz. İsa’nın aynı zamanda getirdiği dinin adı olan Hristiyanlıkla anılması kadar da tabii bir şey olamaz.

(Ehl-i kitap, Müslümanlara) dediler ki: Yahudi veya Hristiyan olun ki hidayete ermiş olasınız.” (Bakara, 2/135) mealindeki ayetin ifadesinde, Hristiyanların bağlı oldukları dinlerinin özel adı “Nasara=Hristiyan” olduğu belirtilmiştir.

Bir peygamberin kavmine getirdiği dinin ismiyle anılması kadar normal bir şey olamaz. Ancak Hz. İsa aleyhisselamın Hristiyanlığı hak olandır, günümüzdeki değiştirilmiş olan Hristiyanlık değildir.